Potoczna definicja darowizny brzmi bardzo szlachetnie. To Twoje rzeczy, pieniądze lub nieruchomość, którą chcesz przekazać komuś innemu, nie oczekując niczego w zamian. Wydawać by się mogło, że jest to coś naturalnego, odbywającego się bez konieczności zamartwiania się o kwestie podatkowe, czy umowy. Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej temu zagadnieniu, okazuje się, że nie tak to wygląda.
Umowa darowizny – czy jest potrzebna?
Skoro przekazujesz lub otrzymujesz od kogoś pieniądze, rzeczy lub nieruchomość pewnie zastanawiasz się, czy konieczne będzie sporządzenie umowy. Jeśli jest to pojedyncza wpłata, niewielka suma itp. pisemna forma umowy nie jest wymagana. Inaczej wygląda to w przypadku nieruchomości.
W niektórych przypadkach darczyńca i obdarowywana organizacja (lub druga osoba) decydują się na podpisanie takiej umowy, nawet gdy nie ma mowy o nieruchomościach. Jeśli potrzebujesz sporządzić taki dokument, zwróć się po pomoc do specjalisty (w celu przygotowania umowy darowizny skontaktuj się z notariuszem w Końskich lub innym mieście).
Czy umowa darowizny powinna mieć formę aktu notarialnego?
Kolejna ważna kwestia to odpowiedź na pytanie o to, czy umowa darowizny musi mieć formę aktu notarialnego. Powinieneś udać się do notariusza (np. biura notarialnego w Końskich), gdy sprawa dotyczy nieruchomości.
W innych przypadkach umowa może być zawarta bez zachowania tej formy. Jednak warto mieć na uwadze, że staje się ważna, dopiero gdy, przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione.
Oprócz tego dobrze jest znać kilka innych informacji na temat umowy darowizny. Jej przedmiotem mogą być zarówno pieniądze, przedmioty, nieruchomości, jak i rzeczy, które mają powstać w przyszłości. Poza tym darczyńca może odwołać darowiznę (w przypadku, gdy umowa została zawarta, ale nie doszło jeszcze do jej wykonania).
To tylko kilka przykładowych informacji, które należy mieć na uwadze, jeśli chodzi o darowiznę. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej zgłoś się po pomoc w sporządzeniu umowy do notariusza.