Akt notarialny – wszystko, co musisz wiedzieć

akt notarialny konskie

Czym jest akt notarialny? To najwyższa (z prawnego punktu widzenia) forma potwierdzenia, że dana czynność została wykonana. W niektórych sytuacjach sporządzanie aktu notarialnego jest wręcz wymagane. Z kolei w innych przypadkach jest dobrowolne, ale i tak część osób się na to decyduje. Jeśli też to rozważasz, sprawdź, jakie są kryteria formalne dla aktu notarialnego.

Sporządzanie aktu notarialnego – kto może się tym zająć?

Czy możesz przygotować akt notarialny samodzielnie? Nie, w tym celu musisz udać się do biura notarialnego. Jest to konieczne, niezależnie od tego, czy sporządzenie takiego dokumentu jest wymagane, czy robisz to dobrowolnie.

Obowiązkiem notariusza jest ocena:

  • zgodności czynności z prawem,
  • zdolności stron do dokonania konkretnej czynności,
  • okoliczności oraz stanu faktycznego;

Ponadto, aby notariusz sporządził taki dokument, musi mieć pewność co do woli oraz świadomości obu stron.

Decydując się na wizytę u notariusza, warto wiedzieć, że sporządzony przez niego akt notarialny nie trafi do Ciebie w wersji oryginalnej. Będzie ona przechowywana przez 10 lat w kancelarii (po tym czasie zostanie przeniesiona do archiwum). Nie obawiaj się jednak – otrzymasz dokument, który ma identyczną moc prawną co oryginał aktu.

Jakie informacje zawiera akt notarialny?

Gdy udasz się już do notariusza (np. notariusza w Końskich lub innej miejscowości), zostaniesz zapytany o kilka ważnych informacji. W akcie notarialnym muszą znaleźć się m.in. Twoje dane osobowe (w tym imiona rodziców) oraz pełna nazwa i siedziba firmy (jeśli akt notarialny dotyczy podmiotów prawnych).

Ponadto dokument zawiera informacje, które są istotne, jeśli chodzi o dokonywanie danej czynności. Mowa tu m.in. o wysokości opłat, warunkach umowy, a także terminach.

Gdy akt notarialny będzie już gotowy, należy go podpisać. Pod odczytanym dokumentem podpisują się zarówno strony, których dotyczy jego treść, jak i notariusz.