Kiedy warto sporządzić umowę najmu okazjonalnego?

umowa najmu okazjonalnego

Podpisanie umowy najmu okazjonalnego to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli lokali mieszkalnych. Czym jest taki dokument i kiedy warto go sporządzić pod okiem notariusza?

Czym  jest umowa najmu okazjonalnego?

Jest to umowa dotycząca wynajmu lokalu mieszkalnego, którą zawiera się na czas określony (maksymalnie 10 lat). Nie stosuje się wobec niej większości przepisów zawartych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Tego typu najem podlega przede wszystkim przepisom kodeksu cywilnego.

Kiedy warto sporządzić taką umowę?

W związku z tym, że umowa najmu okazjonalnego podlega głównie przepisom kodeksu cywilnego, uważa się ją za korzystniejszą dla właściciela. Dlaczego? Daje możliwość opróżnienia mieszkania w przypadku gdy np. najemca nie płaci czynszu. Poza tym w przypadku tego typu umowy nie mają zastosowania przepisy dotyczące podwyższania czynszu, zapewnienia lokalu socjalnego, czy wypowiedzenia umowy. W związku z tym, jeśli chcesz się zabezpieczyć w razie podobnych sytuacji, pomyśl o podpisaniu takiego dokumentu.

Jednak zanim to zrobisz, pamiętaj, że w przeciwieństwie do umowy najmu mieszkania taki dokument jest podpisywany na czas określony. Ponadto weź pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii:

  • nieruchomość musi być w całości Twoją własnością.
  • przedmiotem umowy może być wyłącznie lokal mieszkalny. W związku z tym nie jest to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli chcesz wynajmować miejsce biurowe itp.
  • nie jest to umowa bezterminowa – mieszkanie może zostać wynajęte na maksymalnie 10 lat. Nie musisz jednak rezygnować z takiej formy umowy, jeśli chcesz wynajmować je dłużej. Istnieje możliwość przedłużenia tego okresu.

Podsumowując, w związku z tym, że umowa najmu okazjonalnego chroni interesy właściciela mieszkania, warto ją podpisać, jeśli jesteś osobą fizyczną i chcesz wynająć lokal mieszkalny, który jest w całości Twoją własnością. Pamiętaj jednak, że do podpisania takiego dokumentu potrzebny jest notariusz.