Umowa darowizny to dokument prawny, za pomocą którego darczyńca zobowiązuje się do przekazania bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowywanej osoby. Kwestie darowizn regulowane są przez przepisy kodeksu cywilnego, a dokładniej art. 888 – art. 902.
Jak zawrzeć umowę darowizny?
Aby zawrzeć umowę darowizny, niezbędne jest złożenie przez obie strony (darczyńcę i obdarowanego) stosownych oświadczeń (tzw. oświadczeń woli). Osoba obdarowana może złożyć swoje oświadczenie w dowolnej formie (o ile przedmiotem darowizny nie jest nieruchomość), a szczególnie w formie ustnej, dorozumianej, pisemnej, pisemnej z urzędowo poświadczoną datą, dokumentowej i pisemnej z notarialnie lub urzędowo poświadczonymi podpisami.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, oświadczenie złożone przez darczyńcę powinno mieć charakter aktu notarialnego. Jeśli jednak umowa darowizny została zawarta bez notariusza, ale zobowiązanie zostało prawidłowo wypełnione, to taki dokument również jest ważny w świetle prawa. Wyjątkiem są darowizny nieruchomości – w tym przypadku umowa zawsze musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Aby umowa darowizny mogła zostać zawarta, niezbędne jest przygotowanie przez obie strony potrzebnych danych i dokumentów. Należą do nich m.in. informacje na temat wartości rynkowej przedmiotu umowy, akt poświadczenia własności czy zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego stwierdzające, że podatek od darowizny został prawidłowo opłacony.
Umowa darowizny a notariusz
W zależności od tego, czego dotyczy umowa darowizny, notariusz może okazać się niezbędny. Dotyczy to przede wszystkim przekazywania nieruchomości i gruntów. Z zasady każda umowa darowizny powinna zostać podpisana przed notariuszem, jednak tak jak wspomnieliśmy, jeśli do przekazania mienia już doszło i darowizna nie dotyczy nieruchomości, nie ma konieczności przygotowywania aktu notarialnego.
Warto jednak mieć na uwadze, że umowa notarialna jest rzetelnym i wiarygodnym dowodem przekazania zobowiązanego świadczenia, a jej brak może wiązać się z licznymi komplikacjami w przyszłości.