Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?

testament u notariusza

Testament możesz sporządzić własnoręcznie, bez pomocy notariusza. Jednak jest to rozwiązanie, które wybiera coraz mniej osób. Wynika to z tego, że sporządzenie testamentu notarialnego niesie za sobą więcej korzyści. Sprawdź, o czym mowa.

Testament notarialny – czym jest i jak go sporządzić?

Testament możesz sporządzić samodzielnie. Jednak coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy kancelarii notarialnej w tym zakresie.

Testament notarialny jest dokumentem urzędowym sporządzanym z udziałem notariusza. Warto wiedzieć, że możesz zarejestrować go (bezpłatnie) w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Dzięki temu zabezpieczysz go przed zniszczeniem czy zagubieniem. Poza tym ułatwisz uzyskanie innym osobom wypisu dokumentu (ponieważ po przedstawieniu aktu zgonu dana osoba otrzyma informację o tym, że taki testament został sporządzony).

Za wadę sporządzenia testamentu w postaci aktu notarialnego można uznać fakt, że wiąże się to z większymi kosztami. Jednak lista korzyści jest znacznie dłuższa. Po pierwsze doświadczony urzędnik doradzi Ci, jak najkorzystniej rozporządzić majątkiem, wykorzystując możliwości, jakie daje prawo. Po drugie upewni się, że rozumiesz swoje działania i weryfikuje treść rozporządzenia. Dlatego treść tak przygotowanego testamentu trudno podważyć.

Kolejna zaleta testamentu notarialnego to możliwość zamieszczenia w jego treści zapisu windykacyjnego. W praktyce oznacza to, że możesz zapisać danej osobie konkretny przedmiot (może być to np. samochód). Dodatkowo ważne jest to, że własność tej rzeczy przechodzi na daną osobę z chwilą śmierci autora testamentu (wystarczy, że uzyska ona postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia).

Ile kosztuje sporządzenie testamentu notarialnego? Zależy to od jego treści. Przykładowo będziesz musiał wnieść dodatkową opłatę za wydziedziczenie, polecenie, zapis zwykły czy windykacyjny. Jednak weź pod uwagę fakt, że choć sporządzenie testamentu w kancelarii notarialnej wiąże się z pewnym kosztem, to jest to bardzo ważny dokument, na którym nie warto oszczędzać.